Üritustesari “Saame tuttavaks!” viib rändetaustaga inimesed külla üle Eesti | Siin & Sääl

Üritustesari “Saame tuttavaks!” viib rändetaustaga inimesed külla üle Eesti

Pressiteade
Eesti Pagulasabi
23. jaanuar 2020

 

Tuleval nädalal alustab taas üritustesari “Saame tuttavaks!”, mis toob Eesti eri otstes kokku siinsed välismaalased ja kohalikud, et koos süüa teha, tantsima õppida, maailmaasjadest vestelda ja tuttavaks saada.

Kahe aasta jooksul korraldatakse 45 ühisüritust, mille käigus külastavad siin elavad välismaalased, teiste hulgas rahvusvahelise kaitse saajad kolm korda iga maakonda. “Eesti ei ole kunagi olnud pagulaste hulgas liialt populaarne. Rohkem jõuab siia inimesi töö-, õpi- ja pererände tõttu. Sageli tekitavad nad Eesti elanikes ebamugavust ja hirmu, sest ei teata, kes nad on ja mida oluliseks peavad. Nende üritustega tahamegi rändetaustaga inimesed kokku viia kohalike kogukondadega, et luua inimlikke kontakte ja saada paremini tuttavaks,” seletas Eesti Pagulasabi tugiteenuste juht Anu Viltrop.

Esimene üritus, Sri Lanka toitude õpituba toimub teisipäeval, 28. jaanuaril Heitmalis, Viljandimaal. Külla tulevad Sri Lankast pärit Tallinna kokad Mariya ja Anathan, et valmistada kohalikega sri lanka toite ja chai teed. Juttu tuleb puhuma ka ajakirja Estonian World peatoimetaja Silver Tambur, kes 2013. aastal elas viis kuud Sri Lankal. Järgmised küllasõidud toimuvad 2. veebruaril Jõgevamaale Kamari seltsimajja, kus tehakse süüria toite, ning 5. veebruaril Vääna-Jõesuu koolimajja, kus korraldatakse aafrika tantsude ja trummide õpitoad.

Projektikoordinaator Mirjam Matiiseni sõnul on sellised ühisüritused abiks, et rahvusvahelise kaitse saanud inimeste ja kohalike elanike vahel tekiksid sotsiaalsed võrgustikud. “Võrgustikel on aga võtmeroll, et inimene leiaks uues ühiskonnas sobiva töö ja kohaneks edukalt. Loodame, et meie üritused aitavad luua sotsiaalseid suhteid, mis on mõlemale poolele kasulikud,” sõnas Matiisen. Projektikoordinaator Annela Samuel lisas, et ühisüritused aitavad kohalikel kogukondadel siia jõudnud inimesi paremini mõista: “On väga oluline, kuidas on inimesed sisserändajate suhtes meelestatud. See mõjutab nii sisserändajate kui ka kohalike inimeste heaolu.”

Üritustesari toimub koostöös sotsiaalse ettevõttega Siin & Sääl ja maakondlike partneritega. Projekti kaasrahastavad Euroopa Liit Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi kaudu ning EV Siseministeerium. Vaata rohkem www.saametuttavaks.ee.